Погода в Черновцах
 

Єдина країна

Проект Єдина країна на МТРК Чернівці

Офіційні сайти

Курси валют

Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
Антибіотики та здоров'я: усе, що варто знати, аби не нашкодити собі
Неділя, 16 січня 2022, 13:44


Безсумнівно, антибіотики — важливий інструмент при лікуванні інфекцій бактеріальної етіологітої, проте в той же час, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), стійкість до антибіотиків вважається однією з основних загроз для здоров'я, пише ТСН.

Антибіотики — це ті речовини, котрі використовують для лікування інфекцій, що викликані патогенними мікроорганізмами. Головне завдання таких препаратів полягає у тому, аби придушити зростання хвороботворних бактерій і, відповідно, допомогти організму позбавитися інфекційного захворювання. Відомо, що деякі з них мають протигрибковий ефект, проте антибіотика, який працює проти вірусів, не існує.
Наразі існує неабияка кількість антибіотиків з різними назвами й властивостями, але в цілому їх можна розділити на такі типи:

▪️ природні (виробляються певними мікроорганізмами — це можуть бути різного роду грибки і цвіль);
▪️ напівсинтетичні (виділені з мікроорганізмів, а потім хімічно модифіковані);

▪️ синтетичні (мають свої прототипи в природному середовищі, але повністю створені людиною). У них широкий спектр активності і вони значно рідше викликають алергічну реакцію.
Зауважимо, раніше тільки препарат природного походження вважали антибіотиком, а ліки, створені синтетичним шляхом, — антибактеріальним хіміопрепаратом.

Щодо медицини, то там використовуються й інші критерії класифікації антибіотиків, котрі пов'язані з властивостями ліків. Зокрема:

▪️ ступінь всмоктування в організм з кишечнику;
Антибіотики, які добре всмоктуються з травної системи, включають макроліди, хлорамфенікол і тетрациклін, тому вони ефективні при пероральному прийомі. А такі ліки, як ампіцилін і лінкоміцин, всмоктуються набагато менше, тому їх слід вводити внутрішньом'язово, для отримання потрібного терапевтичного ефекту.
▪️ легке проникнення в тканини;
Одні антибіотики проникають в тканини дуже швидко, а інші — повільно. Цей критерій обмежує використання обраних антибіотиків при певних інфекціях. Факторами, що визначають швидкість проникнення в тканини, є липофильность молекули антибіотика і здатність речовини зв'язуватися з білками крові. Зокрема, тетрациклін і макроліди відносяться до числа антибіотиків, які швидко проникають в тканини, а інші мають накопичувальний ефект і вимагають застосування протягом певного часу.
Зауважимо, більшість антибіотиків виводяться з організму з сечею, а деякі — з жовчю. Коли антибіотики підбирають конкретному пацієнту, враховують його хронічні захворювання (особливо пов'язані з порушенням роботи нирок). В іншому випадку можна посилити ниркову хворобу і спровокувати ускладнення.
Цікаво, що антибіотик або вбиває бактерії (тоді ми говоримо, що він має бактерицидну дію), або пригнічує їхній ріст (тоді ми говоримо, що він має бактеріостатичну дію).
Чому існує такий широкий вибір антибіотиків, якщо всі вони вбивають бактерії? Враховуючи те, що інфекція може бути викликана безліччю різних бактерій, у нас мають бути ліки від кожної з них.

Безліч антибіотиків, хоча й схожі один на одного, мають трохи іншу хімічну структуру і перш за все інший спектр дії (мається на увазі ряд бактерій, проти яких діє певний протимікробний препарат). Розрізняють антибіотики вузького спектра дії (діють тільки на невелику кількість бактерій), і антибіотики широкого спектру дії (убивають безліч різних мікроорганізмів).
Важливо розуміти, що деякі антибіотики знижують дію протизаплідних таблеток. В основному це пов'язано з впливом на склад мікрофлори кишечника. Тому при прийомі антибіотиків рекомендують використовувати додаткові засоби контрацепції.
Утім пам'ятайте, підбирати антибіотик може лише лікар (він "знає" збудника інфекції й керується рядом індивідуальних чинників (починаючи від віку і загального стану пацієнта і закінчуючи можливістю виникнення важких алергічних реакцій).
Тож, слухайте порад лікаря, не займайтеся самолікуванням і будьте здорові!

 

Слідкуйте за нами

Відео архів

Відеоархів МТРК Чернівці

Календар новин

< січня 2022 >
П В С Ч П С Н
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Langate

Молодий Буковинець

Банер

АВКстенд

Банер

Глобус відвідувачів

Статистика

На даний момент 134 гостей на сайті
 
Copyright © 2010 Телеканал "Чернівці".Всі права захищені.