
Цього дня також вшановується пам’ять Нестора Літописця, автора неоціненного скарба нашої культури – “Повісті минулих літ”. Дослідники вважають, що писемна українська мова починається з його праці. Тому Нестора Літописця ще називають"батьком української словесності". Вважається, що саме він був послідовником творців писемності слов’ян Кирила і Мефодія.
Щорічно, з метою утвердження статусу державної мови та підняття її престижу, у цей день в освітніх установах відбуваються тематичні заходи, а також проводиться Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.
Зауважимо, що Петро Яцик - канадський меценат українського походження, котрий зробив великий внесок у фінансування розвитку української науки за кордоном та виступив організатором конкурсу в 2000-му році.
Цікаво, що саме 9 листопада, наші пращури колись віддавали дітей до школи. Спершу вся родина йшла до церкви і перед іконою Нестора Літописця, молилася за майбутнє навчання. А лише після цього школярів відводили на уроки.
Окрім того, сьогодні українці святкують ще Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва.
Раніше цей день відзначали 23 березня (за Указом Президента від 2000 року), та в 2013 році святкування було перенесено на 9 листопада.
Мета: відзначити вагомий внесок працівників творчих професій у відродження нашої культури та мови. Адже, попри численні натиски з боку загарбників, саме звдяки справжнім майстрам вдалося зберегти українську самобутність. |